Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

Çok konuşanın çok kusuru, çok kusuru olanın da çok günahı olur. Günahları çok olanın da –tevbe ve istiğfarla onları temizlemediği takdirde– hakkı ateştir. Onun için kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa ya hep hayır konuşsun ya da sussun!..

...Hadisler...

Gözleri açık tutarak hapşırmak imkânsızdır.

...İlginç Bilgiler...

Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceğini söyleyen kimsedir

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

21 Şubat 2017
Salı
İyi Geceler

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

şınav çeken Robot Asker


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

ABD'nin şınav çeken robot askeri - Foto

İnsan gibi hareket edebilen en gelişmiş robotlardan PETMAN, önümüzdeki yıldan itibaren ABD ordusuna katılacak. 

Dengesini yitirmeden yürüyebilen, koşabilen ve eğilebilen robot, şınav da çekebiliyor.

Pentagon'a bağlı Amerikan Savunma ve Araştırma Ajansı (DARPA)'nın finanse ettiği ve Boston Dynamics adlı şirketin geliştirdiği robot, 175 santimetre uzunluğunda ve 80 kilogram ağırlığında. Topluluğu Koruma Test Modeli (PETMAN) adı verilen robot, gerçek askerler için riskli bazı operasyonlarda ve kimyasal silahların etkili olabileceği tehlikeli bölgelerde kullanılabilecek.


ABD'li robotik tasarım ve mühendislik firması olan Boston Dynamics, yaklaşık 3 yıldır üzerinde çalıştıkları PETMAN'ın en son görüntülerini yayınladı. İleri teknoloji ürünü hidrolik sistemle hareket edebilen robot, fiziksel olarak bir erkek askerin yüzde 50'sini temsil edebiliyor. Solunum, terleme ve vücut sıcaklığı gibi insanlara özgü özellikleri canlandırabilen PETMAN, kendisine uygulanan fiziksel şiddet oranında karşı tepki verebiliyor. Robot, göğsündeki bir bilgisayara girilen veriler sayesinde algılayıcılarını ve içindeki izleme mekanizmasını çalıştırarak hareket ediyor.

İnsandan çok birer köpeğe benzeyen 'BigDog' ve 'AlphaDog' adlı taşıyıcı askeri robotları da üreten Boston Dynamics, PETMAN'ın 2012'den itibaren ABD ordusundaki gerçek görevlerde test edileceğini bildirdi.

Teknoloji>>Teknoloji Haberleri
05.11.2011 11:43
846 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011