Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

Çok konuşanın çok kusuru, çok kusuru olanın da çok günahı olur. Günahları çok olanın da –tevbe ve istiğfarla onları temizlemediği takdirde– hakkı ateştir. Onun için kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa ya hep hayır konuşsun ya da sussun!..

...Hadisler...

1 saat süreyle kulaklıkla birşey dinlemek kulaktaki bakteri sayısını %700 arttırır.

...İlginç Bilgiler...

Düşmanlarınızı seviniz, çünkü kusurlarınızı yalnız onlar açıkça söyleyebilir

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

22 Mart 2018
Perşembe
İyi Sabahlar

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

Aslanlar Ve Sırtlanlar


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

Hayatımızın tüm alanlarını hayvanlar aleminden örneklerle ilişkilendiririz. Bazen güçlü bir fil bazen vahşi bir aslan bazende kartal gibi bir kuş. Hep bir hayvan özelliğiyle donatılmış yer ve zamanda kendini gösteren özelliklerle..

Kimse sırtlan olmak istemez.. fakat aynaya baktığımızda günümüzün, haftamızın,yılımızın büyük bir bölümü sırtlan gibi olmakla geçmiş olduğunu görürüz.

Kendi farkındalığımız bu noktada yok denekcek kadar azdır... insan aynada kendini insanların en güzeli görerek tamamlıyor yaşamını.. ötekilerin hayatlarına söylenecek onca sözle..

Aklın ticari mantığında kavrulmuş duyguların kabalıklarına giydirilmiş kılıflarla.., aslanların vahşiliklerini paylaşmanın tadına varmak için sırtlan olmak gerekiyor..  paniğe sürüklediği sürülerin arkasına bakmadan koşuşturmalarında bir damla kan kokusu çekiyor sırtlanları..mağrur aslan tek başına kalmışlığında gücününün doruklarında da olsa kaçıyor sırtlan faklarından.. iğrenç çığlıklarına karışyor aslan payı..

Sesi,görüntüsü ürkütücü, itici olsa da yaşamda anlamlı kılan birşeyler var ona dair.. belki kötüyü tanımlamak için yardımcı bir görsel ya da  iyiyi kıyaslamanın bir ölçütü...

Ortak noktaları var yine de hangi hayvanı olmak istesenizde istemesenizde.. hepsi vahşi, hepsi ölmek için yaşıyor.. insan hariç (yaşamak için ölen sadece insan).

Her hayvan kendi varlığını korumak adına bireysel fakat kendi topluluğunun bilincinden kopmadan.. insan bireselliğini topluluğunu emerek elde ediyor. Kendi varlığını var edene inat gibi yaşama çabası içinde..

En yakın dostluklar bile aslanla sırtlan mücadelesi şekline dönüşüveriyor.. her aslan kendi payından sırtlana ayırsa da sırtlanlar bundanda şikayetçi.. bilmeden yapılan iyiliğin hükmü yok dercesine..

Kendi başına buyruk bir aslanın yaşam hikayesi mi? yoksa başını ezmeye çalışan bir sırtlan hikayesi midir ? hayat..

Derdine düşülen şey için vazgeçmeniz gerekenleri, uslarken insan, hangi hayvan daha kârlı olurdu mantalitesi ve bilinç dışılığıyla gayet bilinçli bişeylerin çabası içinde görünmek isteyen insanın aslansı, sırtlansı ve bir o kadarda az insansı özelliklerini betimleme şaşkınlığı var insanlarda..

Kelilenin Dimneye söyledikleri, aslanın yanlışlarını değil, sırtlanın aslanın yanlışları,kötülükleri ve günahları üzerinden prim yapması çoğu zaman insanın  kalbine acı verse de ... sırtlan olmanın verdiği akıllı, aldatıcı olmak sarhoşluğu sarıyor bedenleri..

Ey insan.. insan kalabilme adına yapılacakları yap... hayvanlar alemi bırak kendi bildiğinde yürüsün...

 

 

Sevgilerle..

 

Yazan: Hüseyin GÖREN 

 

 

 

Köşe Yazıları>>Kültür Hayat
22.12.2011 14:48
1560 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011