Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

“Hakiki saadet ve gerçek bahtiyarlık, Rabbine karşı halis kulluğunda her an biraz daha derinleşerek adım adım rıza-yı ilâhiye yürüyen bir insanın bu hal üzere çok uzun bir ömür sürmesidir.”

...Hadisler...

Dünyanın en hızlı büyüyen bitkisi Bambu bir günde 90 cm. kadar uzuyor.

...İlginç Bilgiler...

Herkes güneşi görebilseydi, güneşin ışıklarına delalet eden yıldızlara ne ihtiyaç vardı?

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

20 Ekim 2017
Cuma
İyi Geceler

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

Güzel Düşünmek


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

İnsanın, çiçeğin evin, eşyanın güzeli olduğu gibi düşünmenin de güzeli var. Aslında halk dilinde kastedilen güzel düşünmek iyi düşünmek manasına da gelmektedir.  Her daim doğruları ve yanlışları olan düşünmenin kendince kuralları olan bir etkinliğin, tüm kurallarını yerine getirmişte olsanız güzel düşünmüş olabililir misiniz? Her defasında kaşı gözü yerinde boyu endamı güzel sözcülerinin karışımı mıdır güzel düşünmek...  olumlu iyimser sözler midir?

 Düşünmenin aklın yolu bir ve aynıysa eğer nasıl olurda düşünmenin güzeli olur? Fakat garip olan diğer bir özellikte çrkin düşünmek diğe bir deyim ya söyleyiş tarzı da yoktur. Hoş, karşıt anlamının olması gerekir miydi? bunu kestirebilmek zor. Bir varlığın neliğini anlamak için onun karşıtının durumunu görmek gerekir. İriyi anlamak için ufak sözcüğü aşikar.

 Heyhat! Güzel düşünmek... alabildiğince yemyeşil bir arazide güneşin yeni parıltısıyla serin bir rüzgar eşliğinde koşuyor olmak gibi.... üzerinizden tüm günahlar sıyrılmış doğruyu yapmanın haz ve tevazusu altında... güven gelmiş gözlerinize.. kalbiniz işte anlamlı yaşam dolu çarpışında.... İyi veya güzel! Nedir çekici kılan yanı. Güzel düşünmeden kastedilen özellik nedir? Aklın ilkeleriyle tam uyuşmuş mantık dolu sözcükler topluluğu mu? Bazen hiç de mantıklı olmayan ya da gerçek hayatta olması gerekenlere bile ters düşebilen tümceler kurarız karşımızdaki insanlara..onlar gibi düşünmüşseniz güzel düşünme plaketi sunarlar dilleriyle... başka yaşamlara dair  söylemleriniz vardır aslını bilmediğiniz, yorumun ötesine geçmeyen kurgulardır belkide ama bir bakarsınız güzel düşünüyorsunuz denir futursuzca.... bir eğlence için önceden düşüp aldığınız bir hediyenin karşılığı gibidir bazen. Çoğu zaman birine habersizce ya da haberlice yapılacak olan iyiliğin ne olacağını belirleyen sözcükler gibi gözükmete güzel düşünmek..

Uzun uzadıya anlatmak gerekmese de güzel düşünmeyi... beni mutlu kılan , düşündüren hep biz türk insanın zihin yapısıdır.. sadece bize ait olan ... çünkü dünyanın neresine giderseniz gidin düşünmenin iki çelişik karşılığı vardır. Doğru ve yanlış düşünmek. Biz yüklemişiz düşünmeye güzelliği... onu incitmemek adına.. 

Sevgiler..

 Yazar: Hüseyin Gören

Köşe Yazıları>>Kültür Hayat
22.12.2011 13:46
1063 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011