Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

Dünyaya gönülde yer vermemek hem kalbi rahatlatır hem de bedeni. Ona perestiş etmek ise sadece tasa ve hüznü artırır. Gayr-ı ciddi ve laubali olmaya gelince, o, kalbi katılaştırmaktan başka hiçbir işe yaramaz.

...Hadisler...

Erkeklere yıldırım çarpması olasılığı kadınlara göre 6 kat daha fazladır.

...İlginç Bilgiler...

Tecrübe aklın hocası, düşüncenin de rehberidir.

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

17 Mart 2018
Cumartesi
İyi Geceler

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

Golf Tarihi


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

 TARİHÇE

Köklü geçmişe sahip spor dallarının başında gelen golf, bugün dünya çapında 50 milyondan fazla kişi tarafından oynanmaktadır.

Son yıllarda, ülkemizde de hak ettiği ilgiyi görmeye başlayan golfün, tarihte yazılı olarak ilk kez karşımıza çıkışıyla ilgili olarak, iki farklı belge kabul görmektedir.

Bazı uzmanlar, Kuzey Hollandalı denizciler tarafından oynanan "Colf" isimli oyundan bahseden 1297 tarihli belgeyi "golfün ilk yazılı kaynağı" kabul ederken, bir çok otorite 1457 yılında Kral II. James tarafından onaylanan "yasak bildirisi"ni ilk yazılı belge olarak görmektedir. Dikkatle incelendiği takdirde; farklı farklı kaynakların, golfün ortaya çıkış yeri olarak 1400'lü yılların İskoçya'sına işaret ettiği görülmektedir.

Tarihi Golf Sopaları
15. yüzyıl İskoçyası
Golfün, günümüzdekini çağrıştıran haliyle ortaya çıkışı, bizi 15. yüzyılın henüz başlarındaki İskoçya'ya götürüyor...

Halk arasında yuvarlak taşların, kalın sopalar yardımıyla deliklere sokulmasıyla oynanan bir oyun, kısa sürede bir çok kişinin beğenisini kazanır. Bu oyun, "chole" ismiyle anılmaktadır.

Yasaklar
Ne varki; hızla gelişen ve yayılan bu spor, 1457 yılında II. James yönetimindeki İskoç Parlamentosu tarafından, askeri faaliyetleri engellediği gerekçesiyle yasaklanır ve bu yasak İskoçya ile İngiltere arasında1502'de imzalanan Glasgow Antlaşması'na kadar 45 sene boyunca sürer.

Özgürlük
II. James tarafından yasaklanan golf, farklı havası ve doğa sporu olma özellikleriyle IV James'in ilgisini çeker. Genç kral bu oyunu daha rahat oynamak için kendisine özel bir ekipman hazırlatır ve tarihte "ilk golf ekipmanına sahip olan kişi" olarak yerini alır.

Halk sporu
T akvimler 1552'yi gösterirken, golfün daha büyük kitlelerin oyunu olma yolunda büyük bir adım atılır. İskoçya'nın St. Andrews şehrinin başpiskoposu, yayımladığı bildiriyle yerel halkın da golf sahalarını kullanabileceğini duyurur ve aynı sene içerisinde tarihin "ilk golf turnuvası" bu şehirde gerçekleştirilir.

İlk kadın golfçü
1567 yılında zamanın İskoç Kraliçesi Mary, o güne kadar erkeklerin oynadığı bu oyunun büyüsüne kapılır ve tarihteki "ilk kadın golfçü" olma ünvanını kazanır.

Kilise baskısı
İkinci yasak 1600'lü yıllara girilirken gelir. Kilisenin baskısıyla golfün pazar günleri oynanması yasaklanır. Bunun gerekçesi ise ilginçtir: "Halk pazar günlerini kilise yerine, golf sahasında geçiriyor."

Toplar hafifleşiyor
Neyse ki golf İskoç Kralı VI. James sayesinde kısa bir süre sonra, 1618'de yeniden eski özgürlüğüne kavuşur. Aynı yıl içerisinde daha önceden kullanılan ağır toplara alternatif olarak, dışı sert fakat hafif toplarla da oynanmaya başlanır.

Yeni Dünya ile tanışma
1600'lü yılların ortalarına kadar sadece Avrupa'da oynanan ve burada gelişimini sürdüren golf, 1659 yılında Amerika'ya da sıçrar ve New York'a bağlı Albeny kentinde oynanmaya başlanır.

İlk golf Kulübü
1744 yılında Edinburgh'lu golfçüler, tarihteki "ilk golf kulübü"nü "The Honourable Company" ismiyle kurarlar.

Yazılı kurallar
Golfün kağıt üzerinde yazılı ilk kuralları, St. Andrews Golfers (Daha sonra Royal & Ancient Golf Kulübü ismini alacaktır) tarafından 1754 yılında yayımlanır.

18 delik
Uzun yıllar 22 delikle oynanan golf, St Andrews'ta bulunan sahanın 4 deliğinin eksiltilmesiyle bugünkü haliyle, yani 18 delikle oynanmaya başlanır.

Guttie toplar
Takvimler 1848'i gösterirken, tüyden yapılanlara gore daha az maliyetli "guttie" toplar ortaya çıkar. "Guttie"ler, diğerlerine gore daha uzun vuruşlara da imkan tanımaktadır.

Bayanlar Golf Kulübü
Bayanlar için "ilk golf kulübü" olma özelliğini taşıyan "The Ladies Golf Club" 1867 yılında St. Andrews'ta kurulurken, 1875 yılında Oxford ve Cambridge Üniversitesi golf kulüpleri de faaliyete geçirir.

Savaş etkileri
Dünya Savaşı'nın çıkması, tüm diğer spor dallarını olduğu gibi golfü de etkiler. Avrupa başta olmak üzere bütün dünyadaki spor faaliyetlerine Birinci Dünya Savaşı'nın kara gölgesinin düşmesinin ardından, golf de bundan payını alır ve İngiltere Açık 1915 yılında oynanmaz.

PGA
Bugün, Royal Ancient Golf Kulübü ile birlikte, dünya golfünün çizgisini belirleyen Profesyonel Golf Birliği (PGA), 82 asil üyenin katılımıyla 1916 yılında kurulur.

Savaş sınır tanımıyor
Savaş okyanusun ötesini de etkiler. İngiltere Açık'tan sonra, Amerika Açık da, I. Dünya Savaşı'ndan nasibini alır ve 1917'de yapılamaz.

Savaşın handikapları
1940'lara gelinirken, golf sektörü I. Dünya Savaşının etkilerini unutmuştur bile. Ne var ki, II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi herşeyi altüst eder. Kauçuğun pahalanması ve askeri kaynaklara yapılan harcamalar, golf toplarının fiyatlarını inanılmaz rakamlara ulaştırır ve Amerikan Hükümeti, 1942 yılında golf malzemelerinin üretimini lüks ve gereksiz olduğu gerekçesiyle savaş bitene kadar yasaklar.

Savaşın olumsuz etkileri bir sonraki sene de devam eder ve PGA Şampiyonası ve Masterlar serisi yapılamaz

Medya keşfediyor
1947 yılında "Bebek" lakaplı Mildres Zaharias, İngiltere Açık Golf Turnuvası'nı kazanan ilk Amerikalı bayan olma başarısını gösterir, aynı yıl içerisinde Amerika Açık Golf Turnuvası, yerel Saint Louis Televizyonu tarafından yayınlanır. Golf World Dergisi'nin de yayım hayatına geçmesiyle birlikte golf, medyadaki yerini sağlamlaştırarak, daha büyük kitlelere ulaşma yolunda büyük bir aşama kaydeder.

Golf sektörü
20 yüzyılın ortalarına gelindiğinde golf artık başlı başına bir sektördür ve otoriteler de bunun farkındadır. Bu yüzden PGA ve Royal Ancient Golf Kulübü bir araya gelerek, golfü daha komplike ve ilgi çeken bir spora çevirmek için çalışmalara başlarlar. 1951 yılında, oyununun baştan sona gözden geçirilmiş ve yeniden düzenlenmiş kuralları dünyaya duyurulur.

Popülaritesi artıyor
Yeni kurallar hedefine kısa sürede ulaşır ve golfün "tek gözlü" efsanevi oyuncusu Tommy Armour'un yazdığı "How to Play Your Best Golf All the Time" basılır basılmaz "en çok satan kitaplar" listesine girer. Bir başka duayen Ben Hogan ise, masa başından çok sahalarda şöhretini pekiştirmektedir. Hogan, 1953'teki "Grand Slam"lerin ilk üçünü, Masters, Amerika Açık ve İngiltere Açık'ı kazanır, ama PGA Şampiyonası'nda bu başarısını sürdüremez.

Siyah ırk yeşil sahada
Amerika'da ırkçılığın geride kalmasının ardından siyah ırkın temsilcileri, bir çok spor dalında olduğu gibi yeşil sahalarda da kendini göstermeye başlar. Charlie Sifford, 1961'de PGA'nın düzenlediği Greensboro Açık Turnuvası'na katılarak yüz yıllardır süregelen bir zinciri kırar.

Yaşlı ustalar yarışıyor
Tarihler 1980'i gösterdiğinde PGA Senior Turnuvası 4 resmi müsabaka ile start alır. Böylelikle, gof dünyası eski ustalarının ezeli rakipleriyle karşılaşabildiği yeni bir turnuvaya daha sahiptir.

Kim haklı?
Kare oluklu golf sopalarının kullanımı, ekstra avantaj sağladığı gerekçesiyle, Amerika Golf Birliği (USGA) ve PGA tarafından yasaklanınca, üretici firmalardan Karsten, iki yıl sürecek hukuki bir mücadeleye başlar ve bu kararı golfün gelişimini engelleyici olduğu gerekçesiyle yasal olarak iptal ettirir.

Tiger Woods
90'lı yılların ortalarına gelindiğinde bütün dünya genç bir golfçünün ismini konuşuyordu. Bu isim kazandığı NCAA şampiyonluğunun ardından 1996 yılında profesyonel olan Tiger Woods'tan başkası değildi. Dünya sıralamasında once sekizinciliğe, 42 hafta gibi kısa bir sürede ise birinciliğe yükseliyordu. 1998 yılında 3 PGA turnuvasını kazanan genc yetenek, 1999 yılında PGA'de kazandığı 8 zaferin ardından, David Duval'a ait olan "En çok para kazanan golfçü" ünvanının da yeni sahibi oluyordu. 2000 yılında İngiltere Açık, PGA, Masters ile Amerika Open'ı kazanan Woods, kazandığı 7.7 milyon doların yanı sıra, çok az golfçüye nasip olan bu muhteşem serisiyle, dört önemli turnuvayı aynı sene içerisinde kazanan "en genç golfçü" ünvanını ele geçiriyordu.

Kaynak; turkeyandgolf.com

Hobiler>>Golf
28.07.2013 11:11
1859 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011