Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

İnsanların çoğunun kıymetini bilemedikleri ve aldandıkları iki nimet vardır ki, bunlar, sıhhat ve boş vakittir.

...Hadisler...

1 saat süreyle kulaklıkla birşey dinlemek kulaktaki bakteri sayısını %700 arttırır.

...İlginç Bilgiler...

Ahlaksızların bağırışıyla, yürekli yiğitlerin naraları, tilkiyle arslanın sesi gibi meydandadır.

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

19 Ocak 2017
Perşembe
İyi Sabahlar

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

Bowling Topunu Tutuş


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

 Topu tutarken önce yüzük ve orta parmağınızı deliklere yerleştirip, parmaklarınızı rahat hissettiğiniz noktada başparmağınızı yerine yerleştirin.Topu çok sıkmadan iki elle tutun

Topu atarken önce başparmağınız,sonra diğer parmaklarınızı toptan ayırarak bu yerleşimin tam tersini uygulamalısınız. 3 tip top tutuşu vardır :

1. Klasik tutuş(Convetional Grip):Bu tutuşta parmaklar ikinci boğuma kadar deliklere girer.Genellikle pek çok oyuncunun başlangıçta tercih ettikleri tutuş şeklidir.Genellikle bowlıng salonlarındaki topların deliniş şekli bu tutuşa göre ayarlanmıştır.Oyunun başlarında sağlam bir oyun stili geliştirebilmek için topu rahat ve sağlam tutabildiğiniz için kullanışlı bir tutuştur.

2. Parmak ucu ile tutuş(Fıngertip Grip):Topun parmakların 1.boğumları ile tutulması genellikle bowlıng oyununda gelişmiş ve profesyonel olarak oynayan oyuncuların tercih ettiği bir stildir.Bu tutuşta parmaklar birbirinden iyice ayrılır ve parmakların 1.boğumları ile top tutulur ve bu tutuşun sağlıklı olabilmesi için topların oyuncuların ellerine göre özel olarak delinmiş olması lazımdır.Bu tutuş ile topa daha çok dönüş yaptırılabilir ve dolayısı ile falsolu atış gerçekleştirilebilir.Klasik tutuştan parmak ucuna geçiş ,oyuncularda başta sancılı olmasına rağmen çalışarak gelişerek çok daha başarılı atışları getirebilir.Ama klasik tutuşta yapılan atışlar ve oyunculuk durumu,parmak ucu ile yapılan atışa geçtiğinde topu tutuş daha hassas ve atışlar daha dikkat gerektirdiğinden başarısız sonuçlar doğurabilir.Dolayısı ile bu geçiş düzenli bir çalışma ve disiplinle yapılmalıdır.

3. Yarı parmak ucu ile tutuş(Semi -Fingertip Grip):Bu tutuş önceki iki tip tutuşun arasında birinci ve ikinci boğumların arasında yapılan bir tutuştur.Ama topun tam eklemlerle tutulmaması yüzünden tutması ve düzgün atış yapılması zor bir stildir.Dolayısı ile çok yaygın bir tutuş değildir.

Hobiler>>Bowling
27.07.2013 14:47
902 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011