Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

Kim bir mümin kardeşinin dünyaya ait bir sıkıntısını giderirse, Cenab-ı Allah da onun ahirete ait bir sıkıntısını giderir.

...Hadisler...

Günde 40 ile 100 saç teli dökülmesi normaldir

...İlginç Bilgiler...

Sakın tohum atmayı hasat mevsimine bırakma, İki mevsimdeki gayretin de boşa gider.

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

23 Ağustos 2017
Çarşamba
İyi Geceler

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

3 Top Karambol Bilardo Kuralları


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

 Top disiplininde yeni başlayanlar için tavsiye edilebilecek yegane oyun karamboldür.

Karambol oynayan oyuncu öncelikle kendi topunu istediği bölgeye (ya da noktaya) doğrudan gönderebilmeyi, daha sonra zamanla kendi topunu tek bant ve 2 bant varyasyonları ile dolaştırarak sayı almayı öğrenir. 3 topta öncelikli amaç kendi topunuzu diğer iki topa temas ettirmek olduğu için, oyun kendi topunuzun nereye gideceği konusunda daha büyük bir uğraş gerektirir. Zamanla oyununuzu geliştirdiğinizde daha yüksek seriler çekmek için diğer topların gittiği noktalar ya da bölgeler konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekecektir. Karambol disiplininde her sayı 1 puan olup, oyun genel olarak başarıya yönlendiren bir yapıdadır.

Örneğin bir maçta rakibinizle beraber hedef olarak 50 sayı almayı kararlaştırmışsanız, oyun kuralları gereği 50 sayı almadan maçı kazanmanızın bir yolu yoktur. Oyun içindeki bazı atış tercihlerinde savunma ağırlıklı atışlar seçilebilir, fakat bu sayı almanız gerektiği gerçeğini değiştirmez. Bu açıdan düşünüldüğünde karambol, taktiksel açıdan büyük farklılıklar göstermeyen bir oyun olup, daha çok yeteneğe ve antrenmana dayalıdır. Yeni başlayanlar ve bilardonun biraz daha eğlence yönüne bakanlar için düşünülmüş "4-Top" denilen ve adı üstünde 2'si kırmızı olmak üzere 4 top ile oynanan bir oyun daha vardır. Bu oyunda kendi topunuzu 2 kırmızı topa birden, ya da 3 topa birden temas ettirdiğinizde daha yüksek puan alarak daha yüksek seriler çekebilirsiniz.

3-Topu oynayan kitlenin oyun düzeyinin yükselmesi sonucu bu oyuna olan ilgi azalmış, hatta karambolün bile seyrek oynandığı salonlarda bu oyun için bulundurulan yedek kırmızı toplar kaldırılmıştır. Yine de henüz çok yeni oyuncular için eğlence amaçlı olan bu oyunu tavsiye edebiliriz. Karambol, ileride 3 bant oynamak isteyen oyuncular için gerekli birçok vuruşu bünyesinde barındırır. Bu yüzden karambolü iyi oynayan bir oyuncunun vuruş tekniği oturmuş demektir.

Hobiler>>Bilardo
25.07.2013 21:07
2097 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011