Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

Cennete müştak olan hayr ü hasenâta koşar. Cehenneme yuvarlanmaktan endişe eden şehevî arzulardan yüz çevirir. Ecel hakikatını vicdanında duyan geçici lezzetlerden uzak durur. İşin doğrusu, dünyaya karşı kalb kapılarını sürmeleyen kimseye de musibetler çok küçük, pek hafif gelir.

...Hadisler...

1 saat süreyle kulaklıkla birşey dinlemek kulaktaki bakteri sayısını %700 arttırır.

...İlginç Bilgiler...

Düşmanlarınızı seviniz, çünkü kusurlarınızı yalnız onlar açıkça söyleyebilir

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

17 Mart 2018
Cumartesi
İyi Geceler

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

8 Top Pool Bilardo Oyun Kuralları


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

 8-Top oyunu, cepli bilardo ve 3-Top disiplinleri arasında başlangıç safhası açısından neredeyse en kolay olanı. Gelişme gösterme süresi de diğer oyunlara göre daha kısa sayılabilir, bu yüzden son dönemlerde bilardoya daha az zaman ayırabilen bayan oyuncuların favori oyunu oldu (Burada bayan oyuncuların Türkiye'de bilardo konusunda erkeklere nazaran biraz daha geriden gelmesinin sebebi kesinlikle "genetik" bir yetersizlik değildir. Bizce Türkiye'de bayan oyuncular ülkemizin örf ve adetlerine bağlı olarak bilardo salonlarında daha az vakit geçirebildikleri için oyunlarındaki gelişme de buna bağlı olarak daha azdır).

Genel olarak bütün cepli bilardo disiplinlerinde ilk önce öğrenilmesi gereken şey, beyaz topun değil de beyaz top aracılığı ile vurduğunuz topun gideceği yeri iyi hesaplayabilmektir. Ne de olsa öncelikli amaç, masada beyaz topu dolaştırmak değil, diğer topları (kurallar dahilinde) deliklere sokmaktır.

8-Topun bu açıdan bakıldığında yeni oyunculara sunduğu bir rahatlık var, o da daha esnek oyun planları yapabilmek. 8-Top oynarken kendi top grubunuzu (düz ya da parçalı toplar) seçtiğinizde, aklınızda bir plan kurar, o plana göre toplarınızı sırayla atarsınız. Fakat planın aksadığı durumlarda (9-Top oyunundan farklı olarak) başka bir topa atış yapma şansınız da vardır.

8-Top oyunu vuruş teknikleri açısından genelde çok zor atışlar yapmanıza gerek kalmayan bir oyun olmasına rağmen, stratejik açıdan iyi bir oyun zekası gerektirir. Bu da 8-Top oyununu Türkiye'de lise ve üniversite öğrencilerinin daha çok ilgilendiği bir oyun haline getirmiştir.

Psikolojik açıdan bakıldığında ise, set usulü oynanan bir oyun olması, oyundaki stres katsayısını yükselten bir faktördür. Özellikle her setteki son toplardaki yükselen stres, oyuncunun psikolojisini sürekli sağlam tutmasını gerektirir.

Türkiye'de son yıllarda pool disiplinlerinde yükselen oyun kalitesi ile beraber, 8-Top resmi turnuvalarda yerini vuruş teknikleri açısından daha zor bir oyun olan 9-Topa bırakmıştır. Fakat 3-Bant öğrenmek isteyen bir oyuncunun önce karambol oynaması ne kadar gerekliyse, 9-Top oynamak isteyen bir oyuncunun da önce 8-Top ile başlaması o kadar gereklidir.a

Hobiler>>Bilardo
25.07.2013 21:03
1337 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011