Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

Çok konuşanın çok kusuru, çok kusuru olanın da çok günahı olur. Günahları çok olanın da –tevbe ve istiğfarla onları temizlemediği takdirde– hakkı ateştir. Onun için kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa ya hep hayır konuşsun ya da sussun!

...Hadisler...

Zürafanın yüreği 11 kg'den daha ağırdır...

...İlginç Bilgiler...

Eldeki bir serçe, elde olmayan bin güvercinden daha iyidir.

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

15 Aralık 2017
Cuma
İyi Öğleler

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

8 Top Pool Bilardo Oyun Kuralları


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

 8-Top oyunu, cepli bilardo ve 3-Top disiplinleri arasında başlangıç safhası açısından neredeyse en kolay olanı. Gelişme gösterme süresi de diğer oyunlara göre daha kısa sayılabilir, bu yüzden son dönemlerde bilardoya daha az zaman ayırabilen bayan oyuncuların favori oyunu oldu (Burada bayan oyuncuların Türkiye'de bilardo konusunda erkeklere nazaran biraz daha geriden gelmesinin sebebi kesinlikle "genetik" bir yetersizlik değildir. Bizce Türkiye'de bayan oyuncular ülkemizin örf ve adetlerine bağlı olarak bilardo salonlarında daha az vakit geçirebildikleri için oyunlarındaki gelişme de buna bağlı olarak daha azdır).

Genel olarak bütün cepli bilardo disiplinlerinde ilk önce öğrenilmesi gereken şey, beyaz topun değil de beyaz top aracılığı ile vurduğunuz topun gideceği yeri iyi hesaplayabilmektir. Ne de olsa öncelikli amaç, masada beyaz topu dolaştırmak değil, diğer topları (kurallar dahilinde) deliklere sokmaktır.

8-Topun bu açıdan bakıldığında yeni oyunculara sunduğu bir rahatlık var, o da daha esnek oyun planları yapabilmek. 8-Top oynarken kendi top grubunuzu (düz ya da parçalı toplar) seçtiğinizde, aklınızda bir plan kurar, o plana göre toplarınızı sırayla atarsınız. Fakat planın aksadığı durumlarda (9-Top oyunundan farklı olarak) başka bir topa atış yapma şansınız da vardır.

8-Top oyunu vuruş teknikleri açısından genelde çok zor atışlar yapmanıza gerek kalmayan bir oyun olmasına rağmen, stratejik açıdan iyi bir oyun zekası gerektirir. Bu da 8-Top oyununu Türkiye'de lise ve üniversite öğrencilerinin daha çok ilgilendiği bir oyun haline getirmiştir.

Psikolojik açıdan bakıldığında ise, set usulü oynanan bir oyun olması, oyundaki stres katsayısını yükselten bir faktördür. Özellikle her setteki son toplardaki yükselen stres, oyuncunun psikolojisini sürekli sağlam tutmasını gerektirir.

Türkiye'de son yıllarda pool disiplinlerinde yükselen oyun kalitesi ile beraber, 8-Top resmi turnuvalarda yerini vuruş teknikleri açısından daha zor bir oyun olan 9-Topa bırakmıştır. Fakat 3-Bant öğrenmek isteyen bir oyuncunun önce karambol oynaması ne kadar gerekliyse, 9-Top oynamak isteyen bir oyuncunun da önce 8-Top ile başlaması o kadar gereklidir.a

Hobiler>>Bilardo
25.07.2013 21:03
1282 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011