Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

Temizlik imanın yarısıdır.

...Hadisler...

Uranüs, çıplak gözle görülebilen bir gezegendir.

...İlginç Bilgiler...

İki parmağının ucunu gözüne koy. Bir şey görebiliyor musun dünyadan? Sen göremiyorsun diye bu alem yok değildir

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

22 Mart 2018
Perşembe
İyi Geceler

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

Afyon Termal Tesisler


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

     Hüdai Termal Turizm Merkezi    Sandıklı ilçesinin 8 Km. güneyinde bulunur. Sandıklı Belediye Başkanlığı tarafından işletilen Hüdai Kaplıcaları İşletmesi ile özel sektörce yeni hizmete açılan 5 yıldızlı Sandıklı Thermal Park Hotel olmak üzere iki adet çok kapsamlı tesis bulunmaktadır. Kaplıcada şifalı sular jeolojik bir çatlağın değişik yerlerinden zengin kaynaklarından çıkan şifalı suların ısısı 80-85°C dir. Sodyum sülfatlı ve bikarbonatlı olan suların radyoaktivitesi 8 ile 72 eman arasındadır. Hüdai Kaplıcaları radyoaktivide bakımından Türkiye’de ilk sırayı almaktadır.

    Hüdai Kaplıcası, eskiden beri bilinen ve kullanılan bir kaplıcadır. İlk Hristiyanlık devrinde o civarın başpiskoposu Hieropoliste (Koçhisar) Sen Mişel bu kaplıcada hastaları tedavi ederek mucizeler göstermiş, bundan dolayı eski kitaplara Sen Mişel’in Mucizeleri diye geçmiştir. Bu şifa kaynağı dolayısıyla Hieropolis Mukaddes Şehir olarak tanınmış, diğer kaplıcalarla beraber Afyonkarahisar İline Frigya Salutaris (Şifalı Frigya) adı verilmiştir. Kaplıcada Bizans devrinden kalma hamamlar vardır. 

    Kaplıcanın özelliği şifalı çamurlarıdır ve çamur banyoları ile adını duyurmuştur. Toprak 68°C şifalı suyla karıştırıldığından 40-45°C bir çamur ortaya çıkar. Çamur banyosunda kalma süresi dayanma gücüne göre 6-7 dakikadır. Günde 1 defa girmek yeterli olmaktadır. Su banyosuna günde 1-2 defa girilebilir.

    Kaplıca suyu ve çamurunun tedavi ettiği hastalıkların başında eklem ve omurga kireçlenmesi rahatsızlıkları gelmektedir.

Su Banyosu : Romatizmal hastalıkları, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları, kemik ve kireçlenme rahatsızlıkları, solunum yolları hastalıkları, felçler, kırık çıkık sekelleri, hemiploji, kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde,

Çamur Banyosu :Romatizmal hastalıklar, kemik ve kireçlenme rahatsızlıklarının tedavisinde.

İçmeler : Sindirim sistemi hastalıkları ve solunum yolları hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Hüdai Kaplıcası bir tatil köyü görünümünde olup yıl boyunca şifa arayanlar için hizmet vermektedir.

Kaplıcada otel, 132 oda, 264 yatak; otel 34 oda, 68 yatak, 143 apart villa 715 yatak, 110 banyosuz daire 353 yatak bulunmaktadır.

Kaplıca tesisleri 3 kapalı büyük yüzme havuzu, 2 açık büyük yüzme havuzu, 600 kişi/saat kapasiteli çamur kürü banyosu, 2 adet kükürt banyosu, 3 adet çelikli havuzu, 3 adet saatlik banyodan oluşan bir gruptur.

Yaz sezonunda kamping yapma imkanı bulunan kaplıcada her türlü ihtiyaçları kaplıca tesis-lerinden sağlamak mümkündür. Ulaşım sorunu olmayan kaplıcaya Sandıklı ilçe merkezinden her 15 dakikada otobüs gidip-gelmektedir. Çevre düzenlemesi yapılmış, bütün sosyal tesisleri bulunan kaplıca; iyi bir dinlence ve sağlık turizmi için mükemmeldir.

Bilgi İçin Tel :

SANDIKLI BELEDİYESİ HÜDAİ KAPLICALARI İŞLETMESİ

(272) 535 73 27                        Kaplıca İşletme Müdürlüğü
(272) 535 73 20 –21-22               Kaplıca Oteli
(272) 535 73 00 –01-02-03           Termal Yeni Otel


  Heybeli Termal Turizm Merkezi   Afyon merkezine 30 km. uzaklıkta Afyon-Konya karayolu üzerindedir. Kaplıcanın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Edinilen kaynaklara göre; Roma devrinde kaplıcanın kuzeyinde leonte comte isminde bir köyün var olduğu ve kaplıcanın bu devirde işletildiği Roma devri tabletlerinde yazılıdır. Bizans devrinde de çalıştığı kilise listelerinde vardır. Selçuklular ve Osmanlılar devrinde Kızılkilise diye bir köyün varlığı ve Kaplıcanın çalıştığına ait bilgiler Milli Kütüphanedeki (şeriye) sicillerinde kayıtlıdır.

    Heybeli Kaplıcası’nın 56,5 
°C sıcaklıktaki suyunun debisi 64 lt/sn.dir. Kimyasal özelliği ise Ca, Na, HCO3 ve SO4 içeren termomineral bir sudur.

Kaplıca suyu; romatizmal hastalıklar, deri hastalıkları, iç salgı sistemi hastalıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları ve kemik ve kireçlenme rahatsızlıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları ve metabo-lizma bozukluklarını tedavi etmektedir.

Ulaşım sorunu olmayan Kaplıcada dört mevsim konaklamak mümkündür. 

 

HEYBELİ TERMAL TATİL KÖYÜ

Ömer-Gecek Termal Turizm Merkezi Ömer Kaplıcası Afyonkarahisar-Kütahya karayolu üzerinde, Afyonkarahisar merkezine 15 km. uzaklıktadır. Ömer kaplıcası adını Ömer Dede yatırından almıştır. Ömer Kaplıcası’nın 46-71°C  sıcaklıktaki suyunun debisi 17 lt/sn.dir. Kaplıca suyunun kim- yasal özelliği sodyum klorür, bikarbonat ve hipertermal içermektedir. Su ayrıca litrede 1 gr.dan fazla CO2 ihtiva etmesi nedeniyle gazlı sular grubuna girmektedir.
Kaplıca suyu romatizmal hastalıklar, solunum yolu hastalıkları, kadın hastalıkları, kemik ve kireçlenme rahatsızlıkları, beslenme bozuklukları ile sinir kas yorgunluklarını tedavi etmektedir.
Kaplıcada; 49 adet villa 170 yatak kapasitelidir. 35 oda ve 60 yatağı bulunan apart otel mevcuttur. 20 apart daire ise 40 yatak kapasitelidir.1 adet kapalı yarı olimpik yüzme havuzu, 2 adet Türk Hamamı, 1 adet büyük kapalı yüzme havuzu bulunmaktadır.

Gecek Kaplıcası

Afyonkarahisar merkezine 18 km. uzaklıkta Afyonkarahisar-Kütahya yolu üzerindedir. Kaplıca şifalı sularının yanısıra mesire yeri olarak da ünlüdür.
Gecek kaplıcasının suyu sodyum klorür ve bikarbonat bileşiminden oluşmaktadır. Suyun sıcaklığı 46-71°C, debisi ise 20 lt/sn.dir. Kaplıca suyu romatizmal hastalıklar, solunum yolu hastalıkları, kadın hastalıkları, kemik ve kireçlenme rahatsızlıkları, sinir ve kas yorgunluklarına iyi gelmektedir. Kaplıca 45 devre mülk 180 yatak kapasitelidir. Ayrıca 1’i bayanlar 1’i erkekler için olmak üzere iki tane kapalı havuz mevcuttur.        

Gezi Rehberi>>Afyon
24.11.2011 20:05
1665 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011