Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

Cenab-ı Allah’a, kabul edileceğine kesin olarak inanmış bir kalble dua edin!

...Hadisler...

Dünyada 2000'e yakın halk ve 3000'e yakın dil var.

...İlginç Bilgiler...

Eğer herkes, dost sandığı kimselerin kendi arkasından söylemiş olduklarını duymuş olsaydı, dünyada dost kalmazdı

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

21 Şubat 2018
Çarşamba
İyi Sabahlar

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

Delphi Ders Notları


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

 

Delphi Ders Notları

 

  Kitabı indirmek için tıklayın  

 

 

İlk olarak edit bileşeni ve bunun özellikleriden (properties) bahsedeceğiz. Kullanıcıların bilgi girmesi için kullanılan nesnedir.

Autoselect: Şayet bu özellik true ise, form üzerindeki nesneler arasında tab tuşu ile dolaşırken edit objesi üzerine gelindiğinde içerisindeki ifadenin seçili olmasını sağlar.

Autosize: Şayet bu özellik true ise, edit objesinin yazı fontu büyütüldüğünde veya küçültüldüğünde edit nesnesi de aynı oranda büyür veya küçülür. Yani yazının tamamı görülebilir.

Borderstyle: Şayet bu özellik bssingle ise edit nesnesi etrafındaki çerçeve görünür, bsnone ise edit nesnesi etrafındaki çerçeve görünmez.

Charcase: Şayet bu özellik ecnormal ise edit nesnesi içerisine normal ifade yazılabilir. eclowercase olması durumunda ifadenin hepsi küçük harfe çevrilerek yazılır. ecuppercase olması durumunda hepsi büyük harfe çevrilerek yazılır.

Color: Edit objesinin arka plan rengini değiştirmeyi sağlar.

Ctl3d: Şayet bu özellik true ise nesne 3 boyutlu olarak görünür.

Cursor: Nesne üzerine gelindiğinde cursor’un alacağı simgeyi seçmek için kullanılır.

Enabled: Şayet bu özellik true ise obje aktiftir, yani çalışma sırasında obje üzerine tab tuşuyla ulaşabilir ve üzerinde değişiklik yapılabilir. Şayet bu özellik false ise obje pasiftir, yani obje üzerine tab tuşuyla ulaşılamaz ve üzerinde değişiklik yapılamaz.

Font: Nesnenin font özelliklerini değiştirmek için kullanılır.

Height: Editbox’un yüksekliğini değiştirmek için kullanılır.

Hint, ShowHint: Kullandığınız programlarda obje üzerine mouse gidildiğinde o objenin hemen altında işleviyle ilgili bir açıklma görünür. İşte bu açıklamayı sizde bu özellikler vasıtasıyla kendi programlarınızda yapabilirsiniz. Objenin hint özelliğine altta görmek istediğiniz açıklamayı yazdıktan sonra, showhint özelliğini true yaparsanız programı çalıştırdığınızda ve özelliklerini değiştirdiğiniz obje üzerine gittiğinizde yazdığınız açıklamanın o objenin hemen altında belirdiğini görürsünüz.

 

 

Dosya Arşivi>>Kitaplar
28.01.2012 05:30
849 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011