Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

“ Mümin, aldansa da aldatmayı asla düşünmeyen ve şartlar ne olursa olsun her zaman kendi karakterini sergileyen bir asil; fâcir ise, türlü türlü ayak oyunlarına teşebbüs etmekten hiçbir zaman sıkılmayan seviyesiz bir zelildir.”

...Hadisler...

Newton, yer çekimi kanununu fark ettiği zaman 23 yaşındaydı.

...İlginç Bilgiler...

Allah cevizi verir ama kırmasını sana bırakır.

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

21 Ağustos 2017
Pazartesi
İyi Öğleler

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

Delphi'ye Giriş


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

 

Delphi'ye Giriş

 

  Kitabı indirmek için tıklayın  


Delphi'ye Giriş
Visual dillerden biri olan Delphi Programlama dili ile istediğiniz programları yapmak artık zor değil. Programlarda kullanılabilecek standart işlemler birer kontrol olarak tasarlanmış olup programcının kullanımına sunulmuştur. Örneğin; Personel bilgileri girilen bir program yapılırsa, personelin adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi gibi bilgilerin girileceği Edit kutusu, kullanıcının neyi girmesi gerektiğini belirten Label, değişik seçeneklerden birini seçme imkanı sağlayan aşağı doğru açılan ComboBox kutusu, komut butonları, personelin bir listesini gösterecek bir Liste kutusu ( ListBox ). Bunları kolayca forma taşıyarak programızın ekranını tasarlayabiliriz. Tek yapılması gereken Form üzerindeki kontrolleri oluşturmak için Ana formun üzerinde bulunan Componentlerden ilgili ikonları seçmek ve formumuza tıklamak.

 Object Inspector Penceresi

Formumuza koyduğumuz kontrol elemanlarının özellikleri ve aldığı değerler Object Inspector Penceresinde görülür. Object Inspector; Properties ( Özelliğin Adı ), Events ( Özelliğin Değeri ) 2 kısımdan oluşur. Örneğin Formumuza Label1 koyalım. Label1'i Mouse ile seçelim. F11 tuşuna tıklayarak Object Inspector penceresini açalım. Burada Label1'e ait olan Object Inspector penceresinin açıldığını görürüz. Örneğin Label1 ismini değiştirmek istersek Caption özelliğine gelip karşısındaki kutucuktan Label1 sözcüğünü silip istediğimiz kelimeyi yazacağız ( Örneğin Personelin Adı ).Bunun gibi Object Inspector'deki değerleri değiştirebiliriz. Örneğin Label1'e ait Object Inspector'deki Properties kısmındaki değeri alClient seçtiğimiz zaman kontrol elemanının ( Label1 ) Formun her tarafını kapladığını görürüz. Yine Font kısmında Label1'in yazı karekterini büyütebilir ve rengini değiştirebiliriz. Yine Örnek verecek olursak Formumuza aşağı açılır kutucuk ( ComboBox1) koyalım. Bu kontrol elemanına ait Object Inspector'de Items'in yanındaki kutuya tıklayarak açılan formda ComboBox açılırken görmek istediğimiz kelimeleri yazalım.

 

 

Dosya Arşivi>>Kitaplar
28.01.2012 05:12
894 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011