Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

Sahip olduğunuz imkanlar açısından durumu sizden daha iyi olanlara değil, daha fenâ durumda bulunanlara bakın. Zira bu Allah’ın nimetlerini hafife almamanız için en uygun yoldur.

...Hadisler...

Dünyanın en çok ülke ile sınırı olan ülke: Çin (15 ülke ile sınırı var)

...İlginç Bilgiler...

Sakın tohum atmayı hasat mevsimine bırakma, İki mevsimdeki gayretin de boşa gider.

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

24 Mart 2018
Cumartesi
İyi Öğleler

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

Su Dalgalarında Yansıma Ve Kırılma Nasıl Olur Anlatımı


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

 Işığın saydam bir ortamdan başka saydam bir ortama geçerken kırılmaya uğradığını biliyoruz. Işığın kırılması ortamların kırıcılığına bağlıdır. Işık az kırıcı az yoğun ortamdan çok kırıcı çok yoğun ortama geçerken normale yaklaşarak kırılır. Çok kırıcı ortamdan az kırıcı ortama geçerken ise normalden uzaklaşarak kırılır.

Işığın normale yaklaşması ya da normalden uzaklaşması geliş doğrultusuna göre belirlenir. Geliş doğrultusuna göre normal tarafına kırılıyorsa normale yaklaşıyor, aksi tarafa doğru kırılıyorsa normalden uzaklaşıyor demektir.

Normal doğrultusunda yani yüzeye dik gelen ışın kırılmadan ikinci ortama geçer. Fakat ışığın hızında değişme olur. Su dalgalarını ışık dalgalarına benzetirsek, derin ortam az yoğun ortama, sığ ortam ise çok yoğun ortama karşılık gelmektedir. Dolayısıyla su dalgalarının hızı suyun derinliğine bağlıdır. Derin ortamda dalga sığ ortama göre daha hızlıdır.

Bu nedenle, farklı derinliklerde olan su, dalgaların yayılmasında farklı iki ortam gibi düşünülebilir. Dalga leğenindeki suyun bir kısmının dibine cam blok konularak farklı derinlikte iki ortam elde edilebilir. Bu iki ortamda dalgaların hız, dalga boyu genlik gibi nicelikleri değişir.

SU DALGALARINDA YANSIMA

a-)Doğrusal dalgaların düz engelden yansıması

Düzlem ve küresel aynalarda ışığın yansıması ile su dalgalarının benzer engellerden yansımaları birbirine benzediğinden, şekiller karşılaştırmalı olarak çizilecektir. Burada ışığın geliş ve gidiş doğrultusu, su dalgalarının dalga tepelerine dik olan geliş ve gidiş doğrultusu aynı alınacaktır. Su dalgaları da ışıkta olduğu gibi yansıma kurallarına göre yansır.

Yüzeye dik gelen dalgalar kendi üzerinden geri yansır. Şekildeki doğrusal dalganın bir kısmı düz engelden yansırken, bir kısmı hala engele doğru ilerlemektedir. Gelen dalganın dalga tepesi ile engel arsındaki açı i gelme açısı, yansıyan dalganın dalga tepesi ile engel arsındaki açı ise r yansıma açısıdır.

b-)Dairesel dalgaların düz engelden yansıması

Dairesel dalgaların düz engelden yansıması noktasal kaynaktan çıkan ışığın düzlem aynadan yansımasına benzer. Yansıyan dalgaların merkezi K noktasının engele göre simetriği olan K noktasıdır.

c-)Doğrusal dalgaların çukur engelden yansıması

Doğrusal dalgaların çukur engelden yansıması; asal eksene paralel gelen ışık ışının yansıdıktan sonra çukur aynanın odağında toplanıp oradan tekrar dağılmasına benzer.

d-) Doğrusal dalgaların tümsek engelden yayılması

Doğrusal su dalgaların tümsek engelden yayılması;asal eksene paralel gelen ışığın tümsek aynadan yansıdıktan sonra uzantılarının odaklanmasıdır.

e-) Dairesel dalgaların çukur engelden yansıması

Işıkta olduğu gibi merkezin dışından gönderilen dairesel dalgalar çukur engelden yansıdıktan sonra odak ile merkez arasında toplanır.

Eğer dairesel dalgalar merkezden gönderilirse, yansıyan dalgalar merkezde toplanır. Dairesel dalgalar odak ile merkez arasından gönderilirse, yansıyan dalgalar merkezin dışında toplanır.

Dersler>>Fizik
16.02.2013 16:55
2593 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011