Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

İnsanların çoğunun kıymetini bilemedikleri ve aldandıkları iki nimet vardır ki, bunlar, sıhhat ve boş vakittir.

...Hadisler...

Penguen yüzebilen ama uçamayan tek kustur.

...İlginç Bilgiler...

Sıfır-beş yaş arası şuur altının en açık olduğu dönemse, Çocuklara bu dönemde ne yapılsa değer.

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

24 Mart 2018
Cumartesi
İyi Öğleler

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir Konu Anlatımı Okyanus Enerjisi


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

 Yenilenebilir enerji, kaynağına ve işlem türüne göre farklı gruplara ayrılıyor.

Bunların başlıcalarını sıralayacak olursak:

Su enerjisi: Yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlilerinden biri olan su enerjisine örnek olarak barajlar gösterilebilir. Su toplama havzalarında bırakılan su akar ve türbinleri döndürür, bu türbinlere bağlı olan jeneratörlerle elektrik üretilir.

Baraj inşa edildikten sonra, hidroelektrik enerjisi, maliyeti düşük olan bir enerji yöntemi. Çevre kirliliğine neden olmaz ve yakıt fiyatları karşısında zayıflık göstermiyor. Ancak yakın doğal ortam ya da çevrede yaşayanlar üzerindeki etkileri açısından eleştirilebilir.

Rüzgar enerjisi: Rüzgar enerjisi, fosil yakıtlara göre, elektriğin birimi başına daha pahalıya gelse de, hidro elektriğin ardından en verimli ikinci yenilenebilir enerji kaynağı. Özellikle Avrupa’da çok sık kullanılan rüzgar enerjisine yapılan yatırımlar, son yıllarda büyük boyutlara ulaştı.

Güneş enerjisi: Fotovoltaik (PV) hücreler yardımıyla gün ışığının doğrudan elektriğe çevrilmesiyle elde edilen güneş enerjisi, başta Almanya ve ABD olmak üzere, pek çok ülkede de sıkça kullanılıyor.

Güneş enerjisi üretimi, yenilenebilir enerji kaynakları arasında, maliyeti en yüksek olanı. Son yıllarda bu maliyetin düşürülmesi için çalışıldığı gibi, sistem bir kez kurulduğunda, enerji kaynağından bedava yararlanılabildiği için, cazibesini de koruyor. Çereye hiç bir şekilde zarar vermiyor

Dalga ve gel-git enerjisi: Okyanuslar, henüz kullanılmamış büyük bir enerjiyi içinde barındırıyor. Dalga ve gel-git enerji teknolojileri güneş ve rüzgar enerjisiyle kıyaslandığında, nispeten yeni ve büyük ölçüde keşfedilmemiş enerji türlerinden biri. Ancak bu enerji türüne yapılacak yatırımların boyutları çok büyük olduğundan, şu an için diğer enerji kaynakları kadar popüler değil.

Bio (organik) yakıt: Bitkilerden elde edilen madde, başka maddelere, kimyasallara, yakıta ve enerjiye dönüştürülebilir. Bazı türleri, sanayide yoğun bir şekilde kullanılıyor. Örneğin tohum, şeker ve sebze yağından ya da bunların karışımından elde edilmiş bio yakıtların kullanıldığı çok daha fazla sayıda otomobil üretiliyor.

Jeotermal enerji: Jeotermal enerji, dünyanın kilometrelerce altındaki merkezinde, erimiş kayalardan oluşan mağmadan gelen ısıyı kullanıyor. Bu ısı kuyular açılarak, yüzeye yakın yerlerdeki su kaynaklarından veya kayalardan elde ediliyor. Dünyada tüketilen enerjinin yalnızca yüzde 0,4'ü bu yolla elde ediliyor.

Okyanus enerjisi: Derin okyanus sularıyla, güneşin ısıttığı yüzey suyu arasındaki sıcaklık farkının kullanarak üretildiği enerji türü.

Dersler>>Fizik
16.02.2013 16:47
1292 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011