Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

Duyduğu her şeyi konuşması kişiye günah olarak yeter.

...Hadisler...

Mumyaların ayak parmakları tek tek sarılarak mumyalanmıştır.

...İlginç Bilgiler...

elalemin bal kovanından bana ne;işte önümde ayran tasım

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

20 Şubat 2018
Salı
İyi Öğleler

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

Yardım Niyeti üniversite Yaptırdı


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

Kaba saba, soluk yıpranmış giysiler içindeki yaşlı çift, Boston treninden inip utangaç bir tavırla rektörü bürosundan içeri girer girmez, sekreter masasından fırlayarak önlerini kesti. Öyle ya, bunlar gibi ne idüğü belirsiz taşralıların Hanvard gibi üniversitede ne işleri olabilirdi? Adam yavaşça rektörü görmek istediklerini söyledi. İşte bu imkansızdı. Rektörün o gün onlara ayıracak saniyesi yoktu. Yaşlı kadın çekingen bir tavırla, "Bekleriz" diye mırıldandı... Nasıl olsa bir süre sonra sıkı­lıp gideceklerdi. Sekreter sesini çıkarmadan masasına döndü. Saatler geçti, yaşlı çift pes etmedi. "Sadece birkaç dakika görüşseniz. Yoksa gidecekleri yoktu. Genç rektör isteksiz bir biçimde kapıyı açtı. Sekre­terinin anlattığı tablo içini bulandırmıştı. Zaten taşralılardan, kaba saba köylülerden nefret ederdi. Onun gibi bir adamın ofisine gelmeye cesa­ret etmek!... Olacak şey miydi bu? Suratı asılmış sinirleri gerilmişti.


Yaşlı kadın hemen söze başladı. Harward'da okuyan oğullarını bir yıl önce bir kazada kaybetmişlerdi. Oğullan burada öyle mutlu ol­muştu ki, onun anısına okul sınırları içinde bir yere, bir anıt dikmek istiyorlardı. Rektör, dokunaklı öyküden duygulanmak bir tarafa öfkele­nerek. "Madam" dedi, sert bir sesle, "Biz Hanvard'da okuyan ve sonra ölen herkes için bir anıt dikecek olsak, burası mezarlığa döner..."


"Hayır, hayır" diyerek haykırdı yaşlı kadın. "Anıt değil... Belki Hanvard'da bir bina yaptırabiliriz."
Rektör, yıpranmış giysilere nefret dolu bir nazar fırlatarak, "Bi­na mı?" diyerek tekrarladı, "Siz bir binanın kaça mal olduğunu biliyor musunuz? Sadece son yaptığımız bölüm yedi buçuk milyon dolardan fazlasına çıktı..."


Tartışmayı noktaladığını düşünüyordu. Artık bu ihtiyar bunak­tan kurtulabilirdi. Yaşlı kadın sessizce kocasına döndü. "Üniversite in­şaatına başlamak için gereken para bu muymuş? Peki, biz kendi üniver­sitemizi kurmuyoruz, o halde?"
Rektörün yüzü karmakarışıktı. Yaşlı adam başıyla onayladı. Bay ve Bayan Leland Stanford dışan çıktılar. Doğu Califomia'ya, Pa-lo Alto'ya geldiler. Ve Hanvard'in yaşatacak üniversiteyi kurdular.
Amerika'nın en önemli üniversitelerinden birini... S-TAN-FORD'U...


Ayağınıza kadar gelip, sizinle görüşmek isteyen insanlara daha iyi yaklaşım göstermeniz dileğiyle...

Beyin Firtinasi>>Düşündüren Yazılar
26.02.2013 15:27
651 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011