Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

Belirli Gün ve Haftalar

Doğrudan ya da dolaylı olarak Cenab-ı Hakk'ı hatırlatmayan lüzumsuz bütün duygu, düşünce ve fiilleri terketmesi, kişinin İslam'ı bilmesinin ve gereklerini yerine getirmesinin mükemmelliğindendir.

...Hadisler...

Mumyaların ayak parmakları tek tek sarılarak mumyalanmıştır.

...İlginç Bilgiler...

Korkunun kaynağı cehalettir.

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

20 Şubat 2018
Salı
İyi Öğleler

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

Halvan'daki Yuvası Mehmet Akif Ersoy’un Anısı


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

Mısır'da Kahire'den uzak bir köye, Halvan'a çekilmişti. Orada münzevi denecek bir tarzda yaşıyordu. Haftada iki gün Kahire'ye iner, darülfünundaki dersini okutur, dersten çıkar çıkmaz hemen trene atlar, Halvan'a dönerdi.

Bazen Prens Halim Beyin dairesine uğrar, İmameddin Beyi ziyaret eder; bazen de Ezher'e gider, orada pek sevdiği Yozgatlı İhsan Efendinin odasında oturur, Türk talebe  ile birlikte çay içer, sohbet eder, geç kalmış gibi hemen koşa koşa Halvan'a dönerdi.

Kışın Abbas Halim Paşa Halvan'a gelince daima onunla görüşür. Kahire'de Prens Halim Beyi ziyaret eder, onların sohbetinden büyük zevk alırdı. Bir de Halvan'da onun çok sevdiği bir dostu vardı: Abdülvehhab Azzam. Ahlakı da irfanı gibi yüksek olan bu aziz dost da, onun için büyük bir varlıktı.

Fakat yaz geldi mi artık görüşecek kimse kalmaz, büsbütün inzivagahına çekilirdi. Ara sıra Ezher'deki birkaç Türk talebe onu ziyaret eder, onlarla hoş vakitler geçirirdi. Yalnız son zamanlarda bir yaz İskenderiye'ye, bir yaz Antakya'ya, hastalığında da Lübnan ve Antakya'ya birkaç aylık seyahat yapabildi. 

Belirli Gün ve Haftalar>>Mehmet Akif Ersoyu Anma Günü
19.02.2013 11:16
711 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011