Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

Belirli Gün ve Haftalar

Nasıl istersen öyle yaşa, fakat bil ki, bir gün mutlaka öleceksin. Kimi seversen sev ama unutma ki, bir gün ondan ayrılacaksın. Dilediğin gibi davran, lâkin şu da her zaman hatırında olsun ki, her yaptığının karşılığını mutlaka göreceksin.

...Hadisler...

Yataktan düşerek ölme olasılığı iki milyonda birdir.

...İlginç Bilgiler...

Hatalar ekseriye en iyi öğretmendir

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

20 Mart 2018
Salı
İyi Sabahlar

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

Düşenden Intikam Almak Mehmet Akif Ersoy’un Anısı


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

Hiç unutmam, bir gün en taşkın bir zamanımda Akif bana bir ders verdi. Şimdi ne vakit acze düşmüş bir adam görsem, onun sözleri karşıma dikilir.

Meşrutiyet yeni ilan edilmiş. İstibdat ricalinden intikam alınacağı gün gelmiş. Hürriyet gençleri cemi-i gafir halinde dolaşıyor; nazırları, yüksek memurları aşağı çağırıyor, tahlif ediyor, icap ederse tahkir ediyorlar...

Bizim Ziraat Nezareti’nde Ermeni milletine mensup irtikap ve irtişasıyla meşhur bir zat vardı. Bir baytar da ona vaktiyle seccadeler göndermiş, bu da hepimizce malum. Bir sabah nezarete geldik. Bir de ne göreyim, bu herifler bizden evvel davranmış, kalabalığa karışmış, “Adalet isteriz!” diye bağırmıyorlar mı? Beynim attı. Hiddetimden çıldıracaktım. Gidip o cemi-i gafir ortasında bu heriflerin kulaklarından tutup teşhir edecektim. Merhum halimi gördü, fena bir niyette olduğumu anladı.

“Şefik bu ne hal?”

“Ne olacak! Şu heriflere baksana, kalabalığa karışmış, adalet diye bağırıyorlar. Onların ne mal olduklarını göstermeye gidiyorum.”

Kolumdan tuttu:

“Şefik dedi, onu vaktiyle yapmak gerekti. Şimdi onlar acze düşmüştür. Mademki o zaman sustun, şimdi onların bu düşkün zamanında intikam almak mertlik değildir.”

Birdenbire sarsıldım. Dondum kaldım. 

Belirli Gün ve Haftalar>>Mehmet Akif Ersoyu Anma Günü
19.02.2013 11:14
724 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011