Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

Belirli Gün ve Haftalar

Allah’ı kullarına sevdirin ki, Allah (celle celâlühû) da sizi sevsin.

...Hadisler...

Dünyanın en uzun kesintisiz sınırı: ABD-Kanada sınırı.

...İlginç Bilgiler...

Yapabildiğin kadar söz ver, sonra söz verdiğinden daha fazlasını yap.

...Güzel Sözler...

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

22 Mart 2018
Perşembe
İyi Sabahlar

Toplam Konu Sayısı:17336
Editör Sayısı:2

Avrupalının Gerçek Yüzü Mehmet Akif Ersoy’un Anısı


Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

Sinirlerine dokunan bir mısra vardı:
Milletim nevi beşerdir, vatanım ruy-i zemin! (İnsanlık milletimdir, yeryüzü vatanım) Bu mısraı okuduğum gün acı acı gülerek;

-Sen de bu yalana inanıyor musun? Bir Avrupalının nevi beşerinde, ruyi zemininde Türkler ve Müslümanlar dahildir sanıyor musun? Dedi. Sonra tuhaf bir şey anlattı:

-Umumi Harpte biz üç kişi Berlin'e gittiğimiz zaman Alman Hükümeti bize ne dedi bilir misin? Türklerle ittifak ettik diye Rayiştak'ta Katolik mebuslar bağırıyorlar, Müslümanlar ve Türkler gibi vahşilerle medeni Alman milleti nasıl birleşir? diyorlar. Makaleler yazınız da Türklerin ve Müslümanların da insan olduklarını bu adamlara karşı ispat edelim. dedi.

-Acayip! Dedim.

-Bundan daha acayibi var! dedi; yine; Umumi Harpte Viyana'da idim; bir gece Viyana kiliselerinin çanları çalmaya başladı; otelin penceresinden baktım; caddede her elde bir mum, herkes haykırıyordu. Kendi kendime: Müttefikimiz Viyanalılar galiba cephede bir muzafferiyet kazandılar. dedim. Sokağa fırladım. Bir dükkancıya:

-Bir zafer haberi mi var! dedim.

Adam:

-Zafer de söz mü? dedi. İngilizler Müslümanlardan Kudüs'ü aldılar: İngiliz ordusu Allenby'nin kumandasında Kudüs'e girdi. Mukaddes şehir aydan kurtuldu, haça kavuştu. Ve Akif bunu anlattıktan sonra gözlerime dik dik baktı:

-Milletim nevi beşer, vatanım rüy-i zemin! Öyle mi? dedi. Sonra ilave etti:

-Biz bu yalana inanırsak, ne milletimiz kalır, ne ruy-i zeminimiz! Avrupa'nın nevi beşerinde ben yoksam, benim nevi beşerimde de o yoktur.

Mithat Cemal KUNTAY 

Belirli Gün ve Haftalar>>Mehmet Akif Ersoyu Anma Günü
18.02.2013 17:02
776 OkunmaBilgi Paylaşım Sitesi 2011